از عوامل مهم که بر روی جذابیت و ظاهر لباس تأثیر گذار می باشد رنگ شناسی در طراحی لباس است.طراحی که مهارت ها و اصول رنگ شناسی را آموزش دیده باشد به راحتی با طراحی های خاص مخاطب را جذب می کند. رنگها به طور غیر مستقیم با احساسات و روحیه انسان در ارتباط هستند و می توانند تأثیر بسزایی در روحیه و همچنین اعتماد به نفس فرد داشته باشند. در طراحی لباس، انتخاب رنگ صحیح می تواند به طراحان کمک کند تا پیام مورد نظر خود را به مشتریان برسانند و محصولی منحصر به فرد ارائه دهند.

در آموزش های دوره طراحی لباس به هنرجوها آموزش داده می شود که هر رنگ دارای یک احساس و معنی خاص است. برای مثال، رنگ قرمز قدرت و شور و هیجان را نمایان می کند؛ رنگ آبی آرامش و صلابت را نشان می دهد؛ رنگ زرد انرژی و خوش بینی را به ما می دهد. و بیان گر احساسات متفاوتی مانند شادی، غم، عشق و خشم را ترسیم کنند و در نتیجه بر جذابیت لباس تأثیر بگذارند.

رنگ ها نه تنها در ظاهر افراد زیبایی و جذابیت ایجاد میکنند بلکه می توانند احساسات و انرژی متفاوتی را که در افراد است به محیط پیرامون القا کند. بنابراین، در طراحی لباس، توجه به رنگ شناسی بسیار حائز اهمیت است و می تواند به طراحان کمک کند تا طرح های منحصر به فرد و جذابیت بالایی را به مشتریان خود ارائه دهند.

رنگ شناسی در طراحی لباس

رنگ شناسی در طراحی لباس

1. انواع رنگ

→ رنگ های اصلی یا اولیه

اولیه به این معنی است که آنها را نمی توان با مخلوط کردن رنگ های دیگر به دست آورد.

سه نوع چرخ رنگ اصلی وجود دارد:

چرخ رنگ RYB (قرمز، زرد، آبی)، که هنرمندان هنگام نقاشی با رنگ های واقعی (مانند آبرنگ، اکریلیک، رنگ روغن) از آن استفاده می کنند. وقتی همه رنگ‌های اصلی را ترکیب می‌کنیم، رنگ سیاه (آکروماتیک) به دست می‌آید.

سیستم رنگ RGB (قرمز، سبز، آبی) فقط در طراحی های دیجیتال استفاده می شود. هنگام مخلوط کردن رنگ های اصلی، آنها نور سفید خالص ایجاد می کنند.

مدل رنگی CMYK به چهار صفحه جوهر در چاپ رنگی اشاره دارد: فیروزه ای، سرخابی، زرد و کلیدی (مشکی).

→ رنگ های ثانویه

رنگ های ثانویه از ترکیب دو رنگ اصلی (نارنجی قرمز به اضافه زرد، سبز آبی به اضافه زرد، بنفش قرمز به علاوه آبی) به وجود می آیند.رنگ های اولیه و ثانویه را می توان به عنوان رنگ ها نیز نامید.

→ رنگ های سوم

رنگ سوم زمانی ایجاد می شود که یک رنگ ثانویه را با یک رنگ اصلی ترکیب کنید. در چرخه رنگ RYB، قرمز-نارنجی، زرد-نارنجی، زرد-سبز، آبی-سبز، آبی-بنفش و قرمز-بنفش رنگ های درجه سوم هستند.

← رنگ های مکمل

در طراحی مد، رنگ های مکمل بیشتر از رنگ های پایه مخالف در چرخه رنگ هستند.

به عنوان مثال، رنگ های خنثی (بژ، خاکستری، کرم، سفید، مشکی)، در حالی که در چرخه رنگ وجود ندارند، می توانند مکمل رنگ های اصلی و فرعی باشند.

خنثی ها را می توان به خنثی های خالص، نزدیک به خنثی و همچنین خنثی های گرم و سرد طبقه بندی کرد. طراحان مد و داخلی اغلب به دلیل تطبیق پذیری و اثر آرام بخش از آنها استفاده می کنند.

2. خواص رنگ

← دما

نیمی از چرخه رنگ از رنگ های گرم و نیمی دیگر شامل رنگ های سرد است.دمای رنگ می تواند اثرات روانی مختلفی بر بیننده ایجاد کند.زنی که با لباس قرمز به سمت شما می‌رود، داستان بسیار متفاوتی با همان زن آبی‌پوش دارد.  Leatrice Eiseman & E.P.Cutler، Pantone on Fashion

← اشباع و ارزش (یا درخشندگی)

اشباع به شدت رنگ (یا خلوص) اشاره دارد، در حالی که ارزش روشنایی آن را توصیف می کند

← ویژگی های Chroma: رنگ، سایه، تن و بی صدا

اینها همه راه هایی برای از بین بردن اشباع رنگ هستند:

رنگ – افزودن رنگ سفید به رنگ پایه و در نتیجه رنگی با شدت کمتر

سایه – اضافه کردن سیاه، ایجاد رنگ عمیق تر

تن – اضافه کردن خاکستری به یک رنگ، و در نتیجه نسخه های مختلف ظریف تر از آن

بی صدا – اضافه کردن یک رنگ مکمل به رنگ پایه

3. طرح های رنگی

رنگ شناسی در طراحی لباس از اهمیت زیادی برخوردار ایت و روش های مختلفی برای طبقه بندی طرح های رنگی وجود دارد. با این حال، در مورد تئوری رنگ در مد، این موارد معمولی هستند که به تصمیم گیری در مورد هماهنگ ترین ترکیب رنگ کمک می کنند:

تک رنگ ، مشابه ، مکمل ، سه گانه ، تقسیم-مکمل ، تترادیک

چگونه یک پالت رنگ برای مجموعه خود بسازیم

در یک شرکت مد، طراح چاپ پارچه، تولیدکننده مواد خام یا رنگ‌ساز معمولاً مسئول تحقیق در مورد روند رنگ‌ها – چه به طور مستقل یا با شرکت‌های پیش‌بینی – و ارائه استوری‌بردهایی است که رنگ‌های انتخابی را به بقیه اعضای تیم نشان می‌دهد.رنگ شناسی در طراحی لباس از مهمترین ویژگی هایی است که طراحی یک لباس را خاص میکند.

ایجاد یک پالت رنگی از کارهای شما ، ایجاد یک پالت رنگ و اعمال آن در تولید شامل وظایف زیر است:

تحقیق در مورد تئوری رنگ و روند مد.

ترکیب رنگ های مجموعه را انتخاب کنید.

ایجاد گزینه های رنگی با استفاده از ابزارهای CAD یا طراحی با دست.

مطابقت رنگ ها با توجه به استانداردهای رنگ؛

ارجاع رنگ صحیح را با تامین کنندگان و تیم خود در میان بگذارید و مطمئن شوید که از همان راهنمای پنتون یا استاندارد رنگ دیگری استفاده می کنند.هدف به دست آوردن یک نمونه کاربردی با توجه به دیدگاه طراحی شما است. بر اساس آن، پس از آن بسته های فناوری خود را می سازید و در نهایت فرآیند تولید را آغاز می کنید.یک طراح حرفه ای از اهمیت رنگ شناسی در طراحی لباس مطلع است.

سیستم رنگ پنتون در تولید لباس ضروری است زیرا طراحان و تولیدکنندگان به زبان مشترک و همچنین سیستم شماره گذاری نیاز دارند. شما بیشتر با تامین کنندگان خود از راه دور، از طریق ایمیل و تماس های ویدئویی در ارتباط خواهید بود. صفحه‌های کامپیوتری رنگ‌ها را به دقت نشان نمی‌دهند و هر صفحه‌ای تنظیمات سازنده و کاربر خاص خود را دارد. بنابراین اگر تصویر یک رنگ را برای تامین‌کننده‌تان بفرستید، پس از باز کردن تصویر در رایانه خود، لزوماً به همان رنگ شما نگاه نمی‌کنند. به همین دلیل، سیستم پنتون به استاندارد صنعتی در کمی سازی رنگ ها تبدیل شده است

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *