در دنیای طراحی مد و لباس، طراحی لباس به شاخه‌ها و زیر مجموعه‌های مختلفی تقسیم می‌شود. یادگیری هر کدام از این زیر مجموعه‌ها می‌تواند به موفقیت در این رشته هنری و کسب درآمد کمک زیادی می‌کند. یکی از زیر شاخه های پر طرفدار در رشته طراحی لباس، طراحی لباس شب است. همه ما با دیدن طرح های متنوع پارچه‌ها و لباس‌هایی که در مهمانی‌ها مشاهده می‌کنیم، به نوع طراحی و ظرافت طراحی و دوخت آن توجه زیادی می‌کنیم. علاوه بر این، یکی از عناصر تأثیرگذار در افزایش زیبایی لباس شب، رنگ آن است. در این مقاله به طور کامل با انواع سبک طراحی لباس شب، ویژگی‌ها و نکات مهم برای یادگیری طراحی این نوع لباس آشنا می‌شویم.

انواع سبک طراحی لباس شب

لباس شب برای مناسبت‌های ویژه، مهمانی‌ها، عقد و عروسی و … استفاده می‌شود. به همین دلیل طراحی آن و رعایت ظرافت‌های مهم در طراحی این نوع لباس اهمیت زیادی دارد. برای شروع طراحی لباس شب، یکی از نکات مهمی که همواره باید به آن توجه کرد، داشتن ایده‌ها و به کارگیری خلاقیت‌های جدید است. به همین جهت در کلاس طراحی لباس تأکید اساتید رشته طراحی لباس روی خلاقیت و الهام گرفتن از ایده‌ها و طرح‌هایی است که مشاهده می کنیم. این طراحی لباس شب همانند سایر انواع مدل‌های لباس دارای سبک‌های مختلفی است که عبارت‌اند از:

لباس شب شیفت: این نوع سبک لباس شب در دهه 1960 میلادی به دلیل سادگی طرفداران زیادی داشت. با این وجود هنوز هم افراد زیادی برای طراحی لباس شب این سبک را انتخاب می کنند. لباس‌های شیفت معمولاً قد کوتاه دارند و بدون آستین هستند. این سبک لباس برای افرادی که ساختار بدنی آن‌ها مستطیل شکل است، پیشنهاد می‌شود.

لباس شب جذب، بدن نما: این نوع طراحی لباس شب، همان طور که از نام آن پیداست، بسیار جذب هستند و ساختار بدن را به خوبی نمایش می دهد. این نوع لباس برای خانم‌هایی مناسب است که فرم بدن آن‌ها مانند ساعت شنی است.

لباس شب کلوش: لباس شب کلوش به صورتی است که قسمت بالا تنه و باسن آن‌ها کاملاً جذب است. سپس دامن آن از روی باسن گشاد می‌شود.

لباس شب پوششی: قسمت جلوی این لباس پوشیده است. در برخی از مدل ها یک طرف از لباس از قسمت جلو به دور کمر می پیچد. سپس با یک دکمه یا کمربند در قسمت کمر بسته می‌شود. این مدل لباس نیز برای خانم‌هایی با اندام ساعت شنی مناسب است.

لباس شب راسته: این مدل لباس شب با توجه به انحنا و خطوط بدن طراحی می‌شود. همین ویژگی سبب می‌شود که این لباس بدن نما و تنگ یا خیلی گشاد نباشد. همچنین قد لباس به گونه ای است که بلندی دامن آن تقریباً به زانو می‌رسد. این مدل لباس برای مهمانی‌های نسبتاً رسمی مناسب است.

لباس شب با دامن کوتاه: این مدل لباس شب برای افرادی که در لباس پوشیدن کمی شیطنت و جرئت دارند، مناسب است. بالا تنه این لباس تنگ و جذب بوده و پایین تنه آن یک دامن کوتاه و چین دار است.

بهترین رنگ ها برای طراحی لباس شبي

یکی از آیتم‌های مهمی که برای طراحی لباس شب باید به آن توجه زیادی شود، رنگ لباس است. همان طور که از نام لباس شب پیداست این لباس در شب پوشیده می‌شود. به همین دلیل رنگی باید انتخاب کنید که جذابیت زیادی داشته باشد. همچنین بهترین پارچه‌هایی که برای طراحی لباس شب و دوخت آن انتخاب می‌شود، گیپور، دانتل، ساتن و لمه است. با توجه به این که برای انتخاب رنگ لباس شب باید به رنگ پوست و حتی رنگی که علاقه دارید توجه کنید؛ اما به طور کلی می تواند گفت بهترین رنگ ها برای طراحی لباس شب، رنگ های زیر است:

 • قرمز
 • آبی
 • صورتی
 • سرخابی
 • بنفش
 • سفید
 • فیروزه ای

ویژگی های طراحی لباس شب شیک

در طراحی لباس و با توجه به انواع طرح لباس که در جامعه مد وجود دارد، توجه به ویژگی هایی که برای نوع لباس انتخاب می‌کنید، اهمیت زیادی دارد. یکی از ویژگی های طراحی لباس شب شیک توجه به اندام و سایز شخص مورد نظر است. بدیهی است که لباس‌های تنگ و جذب برای افرادی با اندام چاق مناسب نیست. انتخاب مدل لباس شب در صورتی که مناسب با سایز و اندام فرد نباشد، جذابیتی ندارد. همچنین در صورتی که در رشته طراحی لباس قصد فعالیت حرفه ای دارید، برای طراحی لباس مجلسی باید به اندام فرد توجه کنید. در غیر این صورت از اعتبار برند یا کارگاه شما کاسته می‌شود. علاوه بر این، باید توجه داشته باشید که نوع مهمانی، رسمی یا غیر رسمی بودن آن توجه کنید.

در این صورت می توانید لباس شب پوشیده یا در صورت علاقه لباس شب باز انتخاب نمایید. همچنین با توجه به فصل برگزاری مهمانی یا عقد و عروسی باید به جنس و بافت پارچه نیز توجه داشته باشید. یکی از ویژگی های دیگر طراحی لباس انتخاب جنس پارچه لباس متناسب با اندام فرد است. برای مثال انتخاب پارچه ساتن یا ابریشمی بسیار براق برای خانم‌هایی با اندام چاق و تو پٌر مناسب نیست. همچنین انتخاب پارچه گیپور برای افرادی که ساعت شنی دارند، بسیار مناسب است. انتخاب پارچه گیپور باعث می‌شود که اندام فرد بسیار زیباتر و جذاب تر و حتی کمی تو پٌرتر دیده شود. در صورتی که اندام لاغر و حتی ساعت شنی و به اصطلاح ورزش کاری دارید، می توانید با خیال راحت پارچه‌هایی با جنس ساتن انتخاب نمایید.

آموزش طراحی لباس شب

همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد، برای فعالیت در رشته طراحی لباس توجه به نکات مهمی از جمله اندام فرد، سن فرد و نوع مهمانی شب توجه زیادی داشته باشید. کلیه نکات ذکر شده در این مقاله در آموزش طراحی لباس شب به بهترین نحو و با تدریس اساتید خبره و فعال در این رشته یاد داده می‌شود. برای شروع طراحی لباس شب باید به سلیقه مشتری و نیاز آن با توجه به نوع مهمانی توجه داشته باشید. برای ارائه طرحی که برای مشتری طراحی کرده‌اید، آن را به صورت ایده اولیه اتود بزنید و حتی در صورت لزوم آن را با مداد رنگ کنید. این کار کمک می کند که طرح و نوع پارچه و چین و چروک‌هایی که در آن ایجاد می‌شود، به خوبی دیده شود. برای یادگیری کامل کلیه اصول طراحی لباس شب می توانید در کلاس‌های طراحی لباس آموزشگاه هنر آموزی که به صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌شود، شرکت کنید.

تجهیزات لازم برای طراحی لباس شب

طراحی لباس به طور کلی به تجهیزات تخصصی مختلفی نیاز است. این تجهیزات معمولاً برای سایر زیر رشته‌های طراحی لباس یکسان است. تهیه این وسایل و تجهیزات به طراح لباس کمک می کند که به صورت خلاقانه طرح مورد نظر را روی کاغذ رسم کرده، ایرادات آن را پیدا کرده و رفع کند. مهم‌ترین تجهیزات لازم برای طراحی لباس شب به شرح زیر است:

 1. کاغذ مخصوص (کاغذ گراف، کاغذ روغنی)
 2. مداد رنگی
 3. مداد سیاه
 4. پاک کن نرم
 5. ماژیک و مارکر
 6. تراش
 7. اسپری فیکس کننده رنگ ها
 8. محو کننده بی رنگ
 9. رنگ های مختلف آب رنگ یا گواش
 10. خط کش (خط کش ساده و متری)
 11. متر
 12. گونیا
 13. گونیا اشل
 14. قیچی (قیچی ساده و دالبر)

نکات طراحی لباس شب (در این تیتر توضیح اولیه داده سپس موارد را نام ببرید)

طراحی لباس در صورتی زیبا و با کیفیت و چشم نواز خواهد بود که به نکات و ظرافت‌های طراحی توجه زیادی داشته باشید. به طور کلی برای شروع طراحی لباس بدیهی است که مشتریان شما نیاز و علایق و سلیقه‌های مختلفی دارند. به همین دلیل رعایت این نکات و توجه به سلیقه مشتری اهمیت زیادی در جلب رضایت فرد دارد. نکات مهمی که برای طراحی لباس شب باید به آن‌ها توجه کنید عبارت‌اند از:

 • توجه به سایز مشتری
 • انتخاب جنس پارچه متناسب با سایز و اندام مشتری
 • توجه به فرم صورت مشتری
 • انتخاب مدل مناسب
 • انتخاب رنگ مناسب

جمع بندی

یادگیری و اجرای طراحی لباس در صورتی که به صورت اصولی انجام شود، موفقیت در رشته طراحی لباس قطعی خواهد بود. در این مقاله به طور کامل با نکات مهم در مورد طراحی لباس از جمله طراحی لباس شب آشنا شدیم؛ اما برای یادگیری کامل نکات و اجرای طراحی لازم است که به صورت عملی در آموزش‌های جامع طراحی لباس شرکت نمایید. در آموزشگاه هنر آموزی به بهترین نحو و با دعوت از اساتید خبره در این رشته انواع طراحی لباس با کیفیت عالی و به صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌گردد. پس از اتمام دوره نیز به کلیه هنر جویان مدرک معتبر بین‌المللی اعطاء می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *