عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی از محصولات


عکاسی تبلیغاتی و عکاسی صنعتی یکی از جذاب ترین و تاثیرگذارترین فیلد های عکاسی است که می تواند موجب افزایش آگاهی مردم از برند شما شود. فرقی نمی کند که یک فروشگاه فیزیکی دارید و یا قصد دارید فروشگاه اینترنتی تان را برپا کنید. در هر صورت برای جذب مخاطبان تان در سیل تبلیغاتی که هر روز بی توجه از کنارشان می گذرند، بایستی تبلیغات موثری داشته باشید.

این تاثیر را در عکاسی های صنعتی و عکاسی تبلیغاتی می توان توجه کرد؛ بنابراین اگر می خواهید محصولات، خدمات و برندتان حرفی برای گفتن داشته باشد، عکاسی تبلیغاتی پلنی است که حتما باید در برنامه خود داشته باشید. در این مطلب قصد داریم همه چیز را راجع به عکاسی صنعتی و تبلیغاتی به شما بگوییم. پس اگر شما هم عقیده دارید که نمی توان از تاثیر یک عکس صنعتی و تبلیغاتی غافل شد، برای بهتر دیدن شدن برندتان با ما همراه باشید.

تاریخچه عکاسی تبلیغاتی

صنعت عکاسی در ابتدا در سال ۱۸۳۷ به طور رسمی به وجود آمد. در دورانی که تجهیزات مربوط به عکاسی قابل حمل نبودند، عکاسی صرفا تفریحی برای ثروتمندان بود؛ اما در سال ۱۸۵۰ عکاسی تجاری و تبلیغاتی برای اولین بار به صورت رسمی بوجود آمد. تا قبل از آن عکاسی صرفا جنبه هنری داشت.

بعدها دوربین های قابل حمل ساخته شد و همین امر باعث شد تا شرکت ایساکو کوداک، دوربین های در حد معمولی دست مردم داد . در سال ۱۹۲۰ کمتر از ۲۰ درصد تبلیغات تنها با عکس ها انجام می گرفت. تا سال ۱۹۳۰ این میزان به بیش از ۸۰ درصد رسید.  از سال ۱۹۵۰ دیگر عکس های رنگی به میان آمد. سال ۱۹۸۵ با به وجود امده تکنولوژی صنعت عکاسی هم دستخوش تغییراتی شد. به این ترتیب سیر تکامل عکس های تبلیغاتی خود را نشان دادند.

کاربرد عکس های صنعتی

اگر می خواهید کاربرد عکاسی صنعتی را بدانید بایستی علاوه بر تسلط بر تکنیک ها، وسایلی از جمله دوربین، فون عکاسی، میزکار  و وسایل جانبی دیگر نیاز دارید. می توان گفت هر عکسی که به هدف معرفی خدمت، محصول یا فروش و تولید کالایی گرفته می شود عکاسی تبلیغاتی به شمار می رود. عکاسی از مواد غذایی، وسایل زندگی، مبل و ماشین و هر وسایل دیگری نوعی عکاسی تبلیغاتی به شمار می رود.

عکس هایی از خط تولید کارخانه جزو عکس های صنعتی محسوب می شود. معمولا سفارش دهنده این نوع عکس ها، ارگان های دولتی، بخش های اقتصادی، سازمان های تبلیغاتی یا روابط عمومی ها هستند. تمام طراحان صنعتی و هنری و گرافیست ها به عکس های صنعتی نیاز دارند؛ بنابراین اگر در این زمینه فعالیت می کنید، بدانید که یکی از مهم ترین بخش ها را بر عهده گرفتید.

آموزش عکاسی صنعتی

اگر قصد شرکت در کلاس عکاسی آنلاین را دارید، در نظر داشته باشید که باید تمرینات و درس های این رشته را با ابعاد سوژه مورد نظر تقسیم بندی کنید. برای مثال در صورتی که سوژه مورد نظر در پس زمینه خود یک فضای ۶ متری دارد، بایستی چه وسایلی را برای عکاسی از او در نظر بگیرید. مسلما نمی توانید با یک فلاش دستی و دوربین ۱۳۵، انتظار عکس حرفه ای داشته باشید.

در صورتی که قصد دارید از یک سینک ظرفشویی، یخچال و میوه های تازه عکسبرداری کنید در نظر داشته باشید که نه تنها تمام وسایل بایستی عکاسی شوند، بلکه باید به صورت خوش رنگی و با ابعاد منظمی میز و صندلی، قفسه ها، پنجره،کاببنت ها و… نیز باید در ابعاد منطقی عکاسی شوند.

در واقع با توجه به سوژه و موقعیتی که باید عکس برداری کنید، کارتان متفاوت است. نیروی فکر و خلاقیت شما در اینجا کمک تان خواهد کرد. در مقابل،گرافیست ها، طراحان هنری و مدیران فروش می توانند ایده پرداز مناسبی برای شما باشند. در اغلب موارد دکور و چیدمان حرفه ای وسایل نقش مهمی در زاویه دید سوژه دارد.

گاهی ممکن است عکاسی تبلیغاتی همراه با مدل جاندار باشد که در این شرایط نمی توان سوژه اصلی را فدای جذاب تر شدن مدل زنده کرد. برعکس مدل زنده بایستی در خدمت سوژه اصلی باشد.

تکنیک های مهم در عکاسی تبلیغاتی

سه تکنیک مهم در عکاسی صنعتی وجود دارد که باید به آن توجه کنید. ترکیب بندی، عمق میدان و استفاده صحیح از سایه حرفه ای بودن شما را در عکاسی نشان می دهد. تمامی این تکنیک ها چه در دوره جامع عکاسی و چه در مقالات هنرآموزی به طور کامل آموزش داده خواهند شد.

ترکیب بندی

بایستی بتوانید از خطوط، الگوها، اشکال و فضا به صورت تاثیر گذار استفاده کنید. در واقع استفاده از هر جز قدرت عکس برداری شما را نشان می دهد. با وجودی که هر عکاس سبک خودش را دارد، اما این کار، باید با یک ترکیب بندی بی عیب و نقصی تکمیل شود. استفاده از این تکنیک می تواند کاملا خلاقانه باشد. گاهی در عکاسی تبلیغاتی نمایش نام محصول از نشان دادن خود محصول اهمیت بیشتری دارد.

عمق میدان

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در نظر داشته باشید عمق میدان است. عمق میدان از اهمیت بالایی برخوردار است که بایدآن را به شکل قابل توجهی به نمایش در اورید. در صورتی که قصد دارید. به سوژه خاص یا کل اجزا اشاره کنید،عمق میدان در اینجا اهمیت پیدا می کند.

سایه پردازی

گاهی عکس تبلیغاتی شما نیاز به سایه دارد و گاهی هم نیازی ندارد. عکس بدون سایه شارپ در و واضح است. در حالی که گاهی ممکن است عکس شما با سایت تکمیل شود. در این موقعیت بایستی سایه و موقعیت را بشناسید و به صورت صحیح هر کدام را سر جای خود قرار دهید.

هدف عکاسی تبلیغاتی

عکاسی صنعتی راهی برای متقاعد کردن مشتری است؛ بنابراین  می توان گفت عکاسی صنعتی کمک می کند تا بتوانید نظر مثبت مشتری را جلب کنید و در ذهن او ماندگار شوید. برای رسیدن به این هدف نیاز به یک تیم حرفه ای و خلاق دارید که بازار هدف تان را بشناسد و سوژه عکاسی را به بهترین شکل به تصویر بکشد.

به صورت خلاصه می توان گفت هدف عکاسی صنعتی:

 • بالا بردن کیفیت تصویر برند کسب و کار
 • بالا بردن سطح برتری برند شما
 • بالا بردن سطح آگاهی برند شما
 • افزایش فروش و برگشت سرمایه است

عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی برند و ویژگی های متمایز کننده آن را طوری نشان می دهد که  به چشم مخاطب بنشیند و تاثیر گذار باشد.

تکنیک های عکاسی تبلیغاتی

تاثیر عکاسی صنعتی در کسب و کار

مسلما اگر در دوره ای انسان ها در معرض ۵۰۰ عکس تبلیغاتی بودند در حال حاضر این میزان چندین برابر شده است؛ بنابراین بسیار اهمیت دارد که اگر قصد افزایش فروش و جذب مخاطب را دارید، روی عکس تبلیغاتی نیز سرمایه گذاری کنید. از آن جایی که انسان ها ذاتا بصری هستند، عکس ها می توانند حرف های زیادی برای گفتن داشته باشند. به طور کلی می توان از ۶ تاثیری که عکس تبلیغاتی برافزایش فروش شما می کذارد، اشاره کرد:

 • بیانگر حرفه ای بودن برند یا کسب و کار شما
 • تمایز با دیگر شرکت ها و مزیت رقابتی شما
 • افزایش شانس قرار گیری در معرض دید مخاطب
 • امضای شخصی برند شما

عکاسی صنعتی در منزل

در صورتی که در ابتدای کسب و کارتان هستید می توانید خودتان دست به کار شوید و از محصولات یا خدمات تان عکس برداری کنید. برای این کار نیاز به یک سری اصول اولیه دارید تا عکس های باکیفیت و مطلوب بگیرید. نگران نباشید اگر عکس های شما نمی تواند شبیه به عکس صنعتی و تبلیغاتی حرفه ای باشد. مسلما برای شروع و به عنوان عکاسی صنعتی در منزل گزینه مناسبی می تواند باشد.

در صورتی که قصد عکاسی صنعتی در منزل دارید، به یک استودیو عکاسی کوچک و خانگی نیاز دارید. می توانید قسمتی از خانه تان را تبدیل به فضای استودیو مانند کرده و تجهیزات عکاسی را در این جا قرار دهید؛ مثلا نور طبیعی، پس زمینه سبز یا رنگی، موبایل یا دوربین را در اینجا قرار دهید. با همین نوع عکاسی شما می توانید محصولات یا خدماتی را که دارید در شبکه اجتماعی خود به فروش برسانید.

برخی از اصولی که در این مورد باید در نظر داشته باشید شامل:

 • گاهی ممکن است قرار باشد از یک کارگاهی متروک و دور افتاده صنعتی عکس برداری کنید. این نوع کارگاه ها معمولا سوژه جذابی برای عکاسی به شمار می روند. البته حتما قبل از حضور در این مکان ها اطلاعات لازم را نسبت به او کسب کنید.
 • در صورتی که قصد دارید عکس های دراماتیک بگیرید، زاویه دید خود را تغییر دهید. شاید لازم باشد از زاویه ای عکاسی کنید که تا به حال به این توجه نشده است.
 • در نظر داشته باشید که عکس صنعتی را بایستی با زاویه بالاتر از همیشه بگیرید. عکس های که دارای یک رنگ هستند معمولا حالت پویاتری دارند. حتی اگر بنا باشد عکس سیاه و سفید بیندازید بایستی حس مورد نظر را به بیننده القا کند.
 • از جزئیات غافل نشوید. همزمان سعی کنید با نشان دادن محوطه صنعتی اهمیت محیط را نشان دهید. همچنین افکت های خلاقانه می تواند خلاقیت شما را در عکس نشان دهد و جذابیت این را بیشتر کند.

پس زمینه عکاسی تبلیغاتی

علاوه بر تکنیک ها و ابزاری که در اختیار دارید، پس زمینه یکی از مهم ترین بخش عایق است که باید به آن توجه کنید. در واقع پس زمینه باید طوری باشد که سوژه اصلی پنهان نشود. بهتر است تا جای ممکن پس زمینه سفید یا ساده باشد که البته باز این رنگ بستگی به سوژه شما دارد. گاهی رنگ سفید ممکن است تاثیر جذابیت سوژه را کمتر کند. با این وجود در بسیاری از موارد عکس برداری روی زمینه سفید، عکس شما را محصو محور می کند.

انواع عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی انواع مختلفی دارد که در ادامه به هر کدام از این ها اشاره خواهیم کرد. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این بوده که عکاسی تبلیغاتی نیز نوعی عکاسی صنعتی به شمار می رود. انواع عکاسی صنعتی شامل:

عکاسی تبلیغاتی

این نوع عکس به هدف نمایش کالا،خدمات یا برند استفاده می شود. می توانید از آن برای استفاده در بروشور ها یا کاتالوگ استفاده کنید. این نوع عکاسی یکی از محبوب ترین نوع عکاسی است که می تواند برای ترغیب افراد به خرید عکاسی شود و فروش را بیشتر کند.

آموزش عکاسی تبلیغاتی

عکاسی هوایی

این نوع عکس ها از ارتفاع بالا گرفته می شود و به واسطه پاراشوت یا هلی کوپتر و با استفاده از سیستم و تجهیزات عکاسی خاص عکس برداری می شود.

عکاسی معماری

این نوع عکاسی از داخل بنا یا ساختمان اصلی عکس برداری می شود. این نوع عکاسی معمولا برای شرکت های معماری یا املاک ها عکاسی می شود و به هدف نمایش زیبایی بنا مورد استفاده قرار می گیرد.

عکاسی غذا

یکی دیگر از شاخه های عکس صنعتی، عکاسی غذا است. عکس غذا برای کسانی که طول منو را مشاهده می کنند و یا قصد درآمدن از خجالت شکم گرسنه را دارند، معمولا بهترین توجه را به خود جلب می کند.

عکاسی محصول

اگر شرکتی هستید که قصد دارید محصولات خود را برای فروش در سایت تان بارگذار کنید و یا کاتالوگی از محصولات تان داشته باشید، عکاسی محصول باید بسیار جدی گرفته شود. در این نوع عکاسی باید مزایا و ویژگی ممتاز هر محصول را نشان دهید.

عکاسی خبری

عکس های خبری یکی از چالش برانگیزترین  و باارزش ترین عس هایی است که می توانید بگیرید.  این نوع عکس ها معمولا ثبت می شود تا یک رویداد خبری مهم یا شاد و یا غمگین کننده را در معرض نمایش قرار دهند.

عکاسی ورزشی

از حساس ترین، جالب ترین و هیجان انگیزترین عکس های صنعتی، شاخه عکاسی ورزشی است؛ که مربوط به ورزش ها، بازیکنان و به طور کلی دنای ورزش است.

انواع عکاسی صنعتی

چطور عکاسی تبلیغاتی یاد بگیریم؟

اگر قصد دارید به یک عکاس حرفه ای تبیغاتی شوید بایستی در کلاس های عکاسی ابتدا شرکت کنید. کلاس آنلاین عکاسی هنر آموزی به شما کمک می کند تا با تکنیک ها و روش های عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی آشنا شوید و با خلاقیت تان بتوانید عکس های ماندگاری را ثبت کنید. در صورتی که به دنبال بهترین کلاس عکاسی در تهران هستید، کلاس های عکاسی هنر آموزی گزینه مناسبی است.

جمع بندی

عکاسی صنعتی یکی از کارهای خلاقانه ای است که می تواند از سوژه های مختلف عکس برداری کند. اصول حرفه ای و ایمنی در عکاسی صنعتی اهمیت زیادی دارد. از آن جایی که مهم ترین ابزار کار یک عکاس صنعتی دوربین او است، بنابراین قدرت ابزار کار هم در این عکاسی اهمیت زیادی دارد.  به طور کلی یک عکاس می تواند در حوزه های مختلفی از جمله حوزه های زیر به شما کمک کند تا فروش بیشتری داشته باشید و اعتماد و اگاهی مردم از برند شما بیشتر شود:

 • عکاسی از محصولات یا خدمات
 • عکاسی از تجهیزات ورزشی یا عکاسی ورزشی
 • عکس از کارخانه و کارگاه های صنعتی
 • عکاسی از پوشاک و کفش و جواهرات
 • عکاسی از کارهای هنری و صنایع دستی
 • عکاسی برای کاتالوگ و مجله

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *