سبک پانک در طراحی لباس به دلیل تمایز ویژه ای که با انواع سبک‌ها دارد، در بین جوانان باب شده است. در دنیای فشن و مد یکی از اصطلاحات پر تکرار که ممکن است بشنویم، استایل یا سبک طراحی لباس است. به طور کلی ممکن است سبک یا استایل طی یک دهه تغییر کند و حتی تعداد طرفداران آن کاهش یابد. هر استایل دارای ترندها و ویژگی‌های منحصر به فردی است، به گونه ای که با ترندهای دوره قبلی متفاوت خواهد بود.

 اما به طور کلی یک نکته مشترک بین ترندها در دوره‌های مختلف وجود دارد و این است که باید خاص و زیبا باشد. هر استایل از یک رفتار و ایده خاص الهام گرفته شده که سبب می‌شود با پوشیدن و پیروی کردن از آن احساس متفاوت بودن داشته باشید. استایل پانک در طراحی لباس یکی از خاص‌ترین سبک‌ها محسوب می‌شود که در ادامه با تاریخچه و سبک‌های زنانه و مردانه آن به طور کامل آشنا می‌شویم.

سبک پانک (punk) چیست؟

پانک در لغت به معنای فرمی پر سر و صدا و خشن است که از موسیقی راک نشاءت می‌گیرد. موسیقی پانک جزئی از سبک موسیقی راک است که هم طیف گسترده ای از احساسات را پوشش می‌دهد و هم از سیاست‌های یک جامعه تبعیت می‌کند. در واقع پانک یک ایدئولوژی منحصر به فرد داشت و این مطلب را به مردم یاد آوری می‌کرد که خودشان باید زندگی را دست بگیرند و تصمیم گیرنده اصلی باشند. طرفداران این سبک مخالف مادی گرایی هستند، به گونه ای که این تفکر در سبک لباس پوشیدن و رفتار آن‌ها نیز تأثیرات زیادی گذاشته است. در واقع طرفداران این سبک لباس‌هایی ساده و راحتی را انتخاب می‌کردند که نشان دهنده آزادی در انتخاب، راحتی و دوری از تجمل گرایی بود.

تاریخچه سبک پانک در لباس

همان‌طور که در پاراگراف بالا اشاره شد، سبک پانک در طراحی لباس نشاءت گرفته از موسیقی راک است. با این وجود می‌توان گفت که سبک punk نوعی سبک زندگی است که طرفداران زیادی دارد. فرهنگ پانک در سال 1970 میلادی به عنوان یک جنبش معرفی و شناخته شد. با وجود این که این سبک فقط 10 سال معروف شد؛ اما امروزه هنوز هم طرفداران زیادی از آن پیروی می کنند. علاوه بر این، ریشه این استایل همچنان در شهرهای مختلف آمریکا دیده می‌شود. به همین دلیل می توان گفت نقطه گسترش این فرهنگ آمریکا بوده است. استایل پانک در دهه 70 میلادی شامل لباس‌های کوتاه، شلوار جین، تی‌شرت و … بودند که از دید عموم مردم جزء لباس‌های سطح پایین و ارزان محسوب می‌شد.

ویژگی های سبک پانک در طراحی لباس

از همان ابتدای ظهور سبک پانک در لباس برخی اوقات نوع پوشش و لباس‌هایی که برای این سبک انتخاب می‌شد، از موضوعات روز و جدید برای جلب نظر سایر افراد استفاده می کرد. برای مثال لباس‌هایی که پاره یا دارای سنجاق قفلی بود، لباس‌هایی که از جنس کیسه زباله بود و سپس دوخته می‌شد، جزء بارزترین نوع این استایل بود؛ اما رفته رفته این استایل طرفداران زیادی را جذب خود کرد. به گونه ای که استایل پانک در طراحی لباس دارای ویژگی های منحصر به فردی است. به طور کلی این سبک به دو دسته کلی سبک پانک در لباس زنانه و لباس مردانه تقسیم می‌شود که در ادامه به معرفی این گروه ها می پردازیم.

سبک پانک در لباس زنانه

استایل پانک در دهه های 1970 و 1980 میلادی باعث ایجاد جنبشی اجتماعی شد و به طبع آن استایل و نوع لباس پوشیدن زنان و مردان را تحت تأثیر قرار داد. آزادی و راحتی و بی حد و حصر بودن این استایل سبب شد که افراد زیادی این سبک را دنبال کنند. در واقع سبک punk مانند ایدئولوژی اصلی آن بر اساس سنت گریزی بود. دخترانی که لباس‌هایی متناسب با این استایل را انتخاب می کنند، هم دوست دارند که ظرافت‌های زنانه و دخترانه آن‌ها حفظ شود و هم نوع لباس پوشیدن آن‌ها شبیه مردان باشد. برای مثال سبک پانک در لباس زنانه به گونه ای است که لباس‌های توری باله با چکمه‌های پر زینت و خشن و زمخت پوشیده می‌شود.

برخی از دختران نیز هودی، تی‌شرت و شلوارهای سبک ارتشی می پوشند. همان طور که در پاراگراف های قبلی اشاره شد، استایل پانک در طراحی لباس، بر فرد گرایی تأکید و اشاره دارد. در واقع هر فرد با توجه به آزادی، سلیقه و روحیات خود می‌تواند لباس‌ها، اکسسوری و کفش و … را انتخاب کند. برای مثال پوشیدن کت جین و شلوار جین و در دست گرفتن کیف‌های بزرگ، با کفش‌هایی که دارای میخ و اکسسوری ها و نوشته‌های بزرگ است، نوعی از سبک پانک در استایل زنانه است.

سبک پانک در لباس مردانه

با شروع باب شدن سبک پانک در لباس، مردان راحت تر و سریع تر از زنان می‌توانستند استایل خود نوع لباس‌های این سبک را انتخاب کنند. در واقع در این سبک استفاده از مؤلفه‌های خشن، ترسناک و غیر متعارف با فرهنگ و عرف هر جامعه از مهم‌ترین مشخصه این استایل است. بر اساس این سبک مردان پوشیدن کاپشن و کت‌های طرح دار و جین انتخاب مناسبی است.

همچنین در صورتی که به این سبک علاقه دارید می‌توانید کت جین، کت چرم با دکمه‌های تزئینی، پیکسل‌های مختلف و سنجاق‌های تزئینی بپوشید. علاوه بر این، مانند دان راک اهل آمریکا پوشیدن تی‌شرت‌ها و سویشرت های اور سایز را می‌توانید انتخاب کنید. نوع شلوارهایی که می‌توانید انتخاب کنید، شلوارهای جین پاره، رنگ و رو رفته و نسبتاً کهنه است. پوشیدن کفش‌های با کفی ضخیم، دکمه‌های بزرگ و خط دار برای استایل پانک مناسب است.

اکسسوری های سبک پانک در طراحی لباس

پوشیدن لباس متناسب با سبک پانک به تنهایی کافی نیست. علاوه بر رعایت اصولی که در پاراگراف های بالا ذکر شد، برای زیباتر شدن و تکمیل این استایل لازم است که اکسسوری هایی مانند گردنبندهای بلند با آویزهای صلیب، جمجمه و حتی چندین گردنبند بلند و کوتاه را روی لباس خود بیندازید. یکی از مهم‌ترین آیتم های استایل پانک در طراحی لباس، انتخاب و استفاده از کیف‌های بزرگ با رنگی مشابه و هماهنگ با رنگ شلوار یا کفش است.

همچنین یکی از اکسسوری هایی که در سبک PUNK زیاد دیده می‌شود، دستبندهای چرمی، با نگین و دکمه‌های بزرگ و پر زرق و برق است. همچنین می‌توانید چندین دستبند به صورت هم‌زمان در دست کنید. در انتخاب انگشتر نیز باید دقت داشته باشید که انگشترهای بزرگ، زخمت و حتی سنگین در دست کنید. حتی نوع آرایش این سبک با انواع سبک‌های دیگر تفاوت‌های زیادی دارد. آرایش زنان و مردان طرفداران این سبک، خط چشم سیاه و غلیظ و صورت و گردن آن‌ها دارای خال‌کوبی‌های نسبتاً زیادی است.

معروفترین طراحان استایل پانک

پس از این که در دهه های 1970 میلادی و 1980 میلادی افراد زیادی سبک پانک در لباس را انتخاب کردند، در سال‌های متوالی و حتی تاکنون این استایل طرفداران زیادی دارد. به گونه ای که طراحان لباس زیادی فعالیت خود را با سبک پانک در طراحی لباس ادامه دادند. از معروف‌ترین طراحان استایل پانک می توان به افراد زیر اشاره کرد:

  1. خانم ویوین پست وود
  2. ژان پل گارتیر
  3. الیزابت هارلی
  4. مک‌لارن

جمع بندی

در صنعت مد و فشن استایل و سبک‌های مختلفی وجود دارد که همگی قسمتی از تاریخ را تشکیل داده‌اند. همه این استایل ها از گذشته تاکنون بر اساس زیبا و لاکچری بودن طراحی شده و مورد استفاده قرار گرفته‌اند. شناخت سبک‌های مختلف در طراحی لباس کمک می‌کند که به راحتی بتوانید سبک و استایل مورد علاقه خود را یافته و در آن رشته فعالیت کنید.

سبک پانک در طراحی لباس به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد، یکی از سبک‌های پرطرفدار حتی در ایران شناخته می‌شود. برای یادگیری سایر سبک‌ها در طراحی لباس و آغاز فعالیت در این حرفه می‌توانید در آموزشگاه هنر آموزی شرکت کنید. این دوره جامع به صورت آنلاین و حضوری برگزار می گردد. پس از اتمام پایان دوره نیز هنرجویان ملزم به ارائه ژوژمان هر ترم هستند. همچنین در پایان دوره به هنرجویان مدرک بین‌المللی اعطاء می‌شود که امکان حضور علاقه‌مندان در بازار کار را فراهم می‌نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *