مود برد در طراحی لباس

یکی از مهارت اصولی و بسیار مهم در طراحی ساخت مود برد لباس است. مود برد به مجموعه ای از تصاویر در قالب یک آلبوم، یک تخته یا ایده خام گفته می شود که در طی زمان های مختلف از این عکس ها عکاسی شده و یک هنرمند را به هدف نهایی نزدیک و نزدیک تر می کند. برای مثال اگر در ذهن خود برای طراحی یا ساخت یک نمونه مدل، یک قطعه فیلم کوتاه یا بلند ایده ای در ذهن داشته باشید؛ با نگاه کردن به هر چیز یک سر نخ و ایده جدید در ذهن شما پدیدار می شود که می تواند برای آن ایده و خلاقیت اصلی کمک کننده باشد. با دیدن این ایده که در خیابان، در مترو، در کلاس درس یا هر جای دیگری می بینید یک عکس می گیرید.

 حتی ممکن است صدایی در اطراف خود بشنوید یا به صحبت های اطرافیان گوش کنید، در این حالت نیز می توانید صدای اطراف را ضبط کرده و به عنوان یک عنصر کمک کننده از آن استفاده کنید. مود برد لباس یک تخته برای جمع آوری تمام اطلاعات خامی است می تواند باعث الهام گرفتن در مورد ایده اصلی یک پروژه باشد. از مود بردها در طراحی و ساخت فیلم، سریال، طراحی لباس، طراحی بازی و … استفاده می شود. مود برد یا تخته فکر یک ابزار است که به طراحان کمک می کند ایده خوبی را که مد نظر مشتریان یا کار فرما است را به دست آورد. در این مقاله به طور کامل با مود برد، کاربرد آن و اهمیت آن در طراحی آشنا می شویم.

انواع مد برد چیست؟

همان طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، مود برد یک تخته شامل مجموعه ای از ایده های است که جهت الهام بخشی و تهیه یک طرح نهایی آماده و ارائه می شود. در برخی موارد ممکن است ایده ها را به صورت عینی و به چشم خود مشاهده کرده و از آن عکاسی یا فیلم‌برداری کنید. به همین منظور مد برد در دو نوع دیجیتالی و فیزیکی تهیه و تنظیم می شود:

مد برد دیجیتالی: به تصاویر، فیلم، انیمیشن یا هر تصویری که از اینترنت و سایر سایت ها دانلود می کنید و آن را روی مود بردهای الکترونیکی به نمایش می گذارید، مد برد دیجیتالی می گذارید. همچنین به مود بردهایی که از نمونه های دیگری که از دیگر صاحبان هنر تقلید می شود نیز یک نمونه مود برد دیجیتالی است.
مد برد فیزیکی: به نمونه های فیزیکی از تصاویری که از روزنامه، کتاب یا سایر اوراق چاپ شده جدا می کنید و روی یک تخته نصب می کنید، مد برد فیزیکی گفته می شود.

کاربرد مود برد در طراحی لباس

هر طراح فیلم، طراح لباس، یا هر هنرمند دیگری برای شروع فعالیت هنری خود ایده خامی در ذهن دارد که باید از ابتدا تا انتها مسیر رسیدن به هدف نهایی را متصور شود. در واقع وجود و طراحی مود برد کمک می کند که یک طراح لباس با دید بازتر از ابتدای روند طراحی تا خلق یک مدل نهایی را روی کاغذ پیاده کرده و به اجرا بگذارد. برای مثال زمانی که هدف شما از طراحی مود برد طراحی لباس مجلسی با مداد است، استفاده از این ایده بسیار کمک کننده است. از بهترین کاربردهای طراحی مود برد در طراحی لباس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • الهام بخشی: طراحی مود برد برای طراحی لباس به طراح کمک می کند که زیبایی های مرتبط با کار طراحی لباس را پیدا کرده و ایده خود را روی آن پیاده کند. علاوه بر این، تهیه و طراحی مود برد لباس کمک می کند که یک دریافت کلی از ایده طراحی لباس را به عنوان نمونه به کارفرما نشان دهید.
 • بیان ایده: در برخی موارد برای شرح ایده ای که در ذهن دارید، صحبت کردن و بیان نکات ریز و مهم در طراحی لباس دشوار است. در این موارد طراحی مود برد در طراحی لباس به کمک طراح می آید تا حتی بدون توضیح دادن تصویر لباس نهایی را به کارفرما یا مشتری نمایش دهید.
 • افزایش سرعت طراحی لباس: گاهی ممکن است در طول طراحی پروژه ایده ای که در ابتدا در سر داشته اید را فراموش کنید. در چنین شرایطی طراحی مود برد برای لباس کمک می کند که مجدداً طراحی را از سر گرفته و با سرعت بیشتری روند ارائه طرح و طراحی لباس را پیش ببرید.
 • رزومه سازی: برای شروع فعالیت در هر حرفه ای تهیه رزومه و ارائه آن اهمیت زیادی دارد. طراحی مود برد کمک می کند که برای شرکت در فرایندها یا همکاری های جدید رزومه های عینی و آماده ای را بتوانید ارائه دهید.

چگونه مود برد بسازیم؟

 چگونه مود برد درست کنیم

گام مهم و اصولی برای شروع فرایند طراحی مود برد لباس این است که در ابتدا انتخاب کنید که می خواهید مود برد دیجیتالی بسازید یا مود برد فیزیکی؟ اگر هدف شما جمع آوری نمونه اطلاعات خام به صورت دیجیتالی است، سراغ سایت ها و سرویس های آنلاین که دارای مجموعه ای از تصاویر هستند، بروید. با این روش می توانید مود برد طراحی شده را با استفاده از سایر شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. مراحل طراحی مود برد به شرح زیر است:

 1. یک مکان برای مونتاژ کردن مود برد انتخاب کنید. یکی از روش های بسیار کاربردی و آسان برای مونتاژ و ارائه کردن مود برد استفاده از سایت های آنلاین نظیر pinterest است. همچنین می توانید از سایر نرم افزارهای ویرایش تصویر نظیر فتوشاپ نیز استفاده کنید.
 2. تعیین پالت رنگ: با توجه به محیط و نوع فعالیتی که مد نظر دارید، یک پالت رنگ تعیین کنید. با تعیین پالت رنگ حتی با جستجوی منابع هم روند کار طراحی به بهترین نحو انجام خواهد شد.
 3. جمع آوری منابع مختلف: با جمع آوری کردن منابع مختلف، خلاقیت در طول پروژه طراحی مود برد به جریان می افتد. در منابع مرتبط با پروژه مد نظرتان بگردید، قسمت های اضافه را حذف کرده و نکات مثبت و مورد نظرتان را نگه دارید.
 4. ساخت کلاژ: منابع جستجوی مختلف را کنار یک دیگر گذاشته و یک ارتباط ویژه بین آن ها پیدا کنید. در طی فرایند کلاژ سازی موقعیت اشیاء مختلف را حتی چندین بار تغییر دهید. متریال های مختلف را تغییر داده و کم و زیاد کنید.
 5. مرور مطالب: چندین روز قبل از اتمام طراحی مود برد لباس تمامی مطالبی که جمع آوری کرده اید را مرور کنید. با این کار خطاهای احتمالی که در این فرایند ایجاد شده را بهتر متوجه می شوید.

نکات ساخت مود برد

پس از انتخاب یا تعیین پروژه ای که می خواهید برای آن تخته فکر ایجاد کنید، لازم است که نکات اصولی که در روند مود برد در طراحی لباس اهمیت دارد را مد نظر داشته باشید. با وجود این که کلیه نکات طراحی در کلاس آموزش آنلاین طراحی لباس و در دوره های آنلاین و حضوری آموزش داده می شود، اما توصیه می کنم نکات مهم ساخت مود برد را درنظر داشته باشید. اگر قصد جمع آوری و ساخت مود برد به صورت دیجیتالی را دارید، کلمات کلیدی مناسب برای جستجو در سایت های آنلاین را پیدا کرده و شروع به جستجو کنید. خودتان را محدود به تصاویر کم و ساده نکنید.

عکس های مختلف را ببینید و ذخیره کنید؛ اما در صورتی که قصد ساخت مود برد به صورت فیزیکی را دارید، در کلیه منابع چاپ شده که با موضوع مورد نظر شما مشابه است را بگردید، پالت رنگی که انتخاب کرده اید را به صورت یکپارچه مد نظر داشته باشید و متناسب با آن تصاویر مد نظرتان را به صورت آزادانه روی تخته بچسبانید. علاوه بر این، توصیه می کنم در روند طراحی عجله نکنید. سعی کنید تصاویر و تکه هایی از پارچه را انتخاب کنید که بیشترین تاثیر گذاری را روی مخاطب یا کارفرما داشته باشد.

ابزارهای ساخت مود برد

با توجه حیطه فعالیتی که برای شروع فعالیت ساخت مود برد انتخاب می کنید، ابزار ساخت مود برد نیز متفاوت خواهد بود. برای مثال در صورتی که به صورت دیجیتالی می خواهید دیتاهای خامی را جمع آوری کنید، ابزار زیر برای شما مناسب است:

لپ تاپ: این ابزار امکان دانلود کردن تصاویر با فرمت های مختلف با کیفیت را فراهم می کند. در واقع به کمک این ابزار می توانید با استفاده از سایر نرم افزارهای آنلاین مانند فتوشاپ و paint و … تغییرات مورد نظرتان را روی تصاویر و فیلم ها و … اعمال کنید.

نرم افزارهای ویرایش: برای بسیاری از موارد طراحی لباس با مود برد لازم است که از رنگ های مختلف، طراحی لباس برای اندام های مختلف و … استفاده شود. این مورد با آموزش طراحی لباس با مداد رنگی به صورت دستی تفاوت زیادی دارد. لازم است که با نرم افزارهای حرفه ای مانند فتوشاپ از رنگ ها و تصاویر به صورت تلفیقی استفاده کنید.

موبایل یا voice Recorder: با استفاده از موبایل می توانید فایل ها صوتی و صداهای مد نظرتان را ضبط کرده و به صورت ایده از آن استفاده کنید.

اما در صورتی که علاقه به طراحی مود برد به صورت کاغذی و چاپی را دارید، به ابزار زیر لازم است:

تخته بزرگ: در این تخته از یک رنگ پایه اصلی استفاده کنید و سپس متناسب با آن تصاویر متناسب با حیطه پروژه را انتخاب کنید.

دوربین: اگر به تهیه تصاویر اورجینال با کیفیت اصلی علاقه دارید، تهیه دوربین و عکاسی با آن در تهیه مود برد لباس اهمیت زیادی دارد. با دوربین می توانید بسیاری از تصاویر با کیفیت و متناسب با نوع پروژه را عکاسی کنید.

کاغذ و قلم: هیچ چیز به اندازه نت برداری کردن و تهیه و تنظیم مراحل ساخت مود برد روند کار را به خوبی مشخص نمی کند.

نمونه مود برد

الهام گرفتن از نمونه مود بردهای ارائه شده توسط افراد فعال در حوزه های هنری از جمله طراحی لباس کمک زیادی به تهیه مود بردهای حرفه ای می کند. مشاهده نمونه های مود برد در آموزشگاه هنر آموزی می تواند در این راستا کمک کننده باشد.

نمونه مد برد در طراحی لباس

وسایل جمع آوری مود برد

یکی از پر طرفدارترین شاخه های طراحی لباس، طراحی لباس عروس ساده است. این شاخه از طراحی به صورت کامل در دوره انلاین و حضوری کلاس های جامع طراحی لباس با بالاترین سطح کیفیت آموزش داده می شود. برای جمع آوری مود برد لباس و ارائه آن به کارفرما تهیه وسایل زیر لازم است:

 • نرم افزار canva: یکی از بهترین نرم افزارهای کاربردی ساده که رابط کاربری بسیار خوبی دارد، نرم افزار کنوا است. با این نرم افزار در عرض چند دقیقه می توانید نمونه هایی از مود بردهای زیبا را بسازید.
 • Voice Recorder: اگر تهیه فایل های صوتی برای شما اهمیت زیادی دارد، استفاده از نرم افزارهای ضبط صدا اهمیت زیادی دارد. برای جمع آوری و تنظیم صداهای ضبط شده نیز از نرم افزارهای ویرایش صدا استفاده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *