برخلاف تصور عموم، لباس شب با لباس مجلسی متفاوت است و علی‌رغم اینکه در یک دسته قرار می گیرند، تفاوت هایی اساسی بین آن ها وجود دارد. هردو قالب رسمی بوده و در موقعیت هایی خاص پوشیده می شوند، اما بر اساس تعریفی که برای هریک از آن ها ارائه می شود، در ظاهر و دوخت نیز شاهد اختلافاتی خواهیم بود. در این مقاله به تفاوت لباس شب و لباس مجلسی می پردازیم و سعی می کنیم تعریف دقیقی از هرکدام ارائه کنیم. در ادامه ابتدا هریک را مفصل تعریف می کنیم و بعد به سراغ تفاوت های آن ها می رویم.

لباس شب چیست؟

برای درک بهتر تفاوت لباس شب و لباس مجلسی ابتدا باید بدانیم لباس شب چیست ؟لباس شب غالب خاصی دارد که مخصوص پوشیدن در شب طراحی می شود و بر اساس مد روز، برخی جزئیات به آن اضافه می شوند. بر اساس تعریف عصر مدرن از مد، طراحی کلی لباس در نظر گرفته می شود. البته این طراحی کاملاً منحصر به فرد بوده و از مدل های روزمره فاصله زیادی دارد. لباس شب معمولاً بر اساس اندام و با ظرافت زنانه طراحی و دوخته می شود و خیره کننده و خاص جلوه می کند.

معمولاً لباس ها به گونه‌ای طراحی می شوند که خط گردن را ظریف نشان دهند و مانور و تغییرات اساسی روی دامن اعمال می شود. یکی دیگر از تفاوت لباس شب و لباس مجلسی این است اغلب از پارچه های نرم و گران قیمت برای دوخت لباس های شب استفاده می شود. با این حال بر اساس طراحی، از پارچه های مختلف استفاده می شود. بسیاری از افراد می گویند تاریخچه جداسازی و مستقل شدن لباس شب به عنوان یک غالب خاص، در سال 1820 اتفاق افتاده است.

همچنین گفته می شود این اتفاق هم‌زمان با جنبش رمانتیک در ادبیات و هنر رخ داد و در فرهنگ آمریکا و اروپا نفوذ پیدا کرد. رمانتیک ها بیان می کنند عشق و احساسات مهم‌تر از وظیفه است و همین امر موجب شد تولید پارچه ها بیشتر شده و صنعت مد رونق یابد. در آن دوره زنان مد را از کتاب هایی مانند بانو گودی دنبال می کردند و محققان از تیتر های لباس شب حدس می زنند این سبک از طراحی متعلق به این دوره باشد.

لباس مجلسی چیست؟

لباس مجلسی معمولاً به پیراهن هایی گفته می شود که برای شرکت در مراسم خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. در ابتدا اکثر لباس های مجلسی بلند طراحی می شدند اما امروزه لباس های مجلسی با دامن کوتاه نیز طراحی و تولید می شوند. در بیان تفاوت لباس شب و لباس مجلسی  باید بدانیم که لباس های مجلسی با تناسب مدل بدن انتخاب می شوند و به طور مثال افرادی که فرم بدن آن ها ساعت شنی است، می توانند با پوشیدن لباس های مدل ماهی، استایل زیبایی داشته باشند. این درحالی است که برای کسانی که لاغر هستند و بدن آن ها راسته است، غالب های آزادتر پیشنهاد می شود.

در طراحی و دوخت لباس های مجلسی نیز اغلب از پارچه های ارزشمند استفاده می شود زیرا این یک لباس برای موقعیت های خاصی مانند جشن و یا مهمانی های مهم می باشد. پارچه هایی که برای این لباس ها در نظر گرفته می شوند در بسیاری از موارد لباس های براق هستند و یا از جزئیاتی در طراحی آن ها استفاده می شود. البته این لباس ها با توجه به مد روز در نظر گرفته می شود. معمولاً برای کامل شدن ست لباس مجلسی، اکسسوری های ست با آن استفاده می شود.

طرح این لباس ها معمولاً دامن هایی بلند و بالاتنه فیت و چسبان دارند. حالت دامن و جزئیات طرح نیز با تغییرات مد روز در زمینه طراح یو فشن تغییر می کنند. لباس های مجلسی با توجه به سلیقه شخصی افراد مختلف انواع مختلفی دارند و در انواع رنگ ها تولید می شوند.

تفاوت لباس مجلسی و لباس شب چیست؟

این لباس ها معمولاً در موقعیت های متفاوتی به کار می روند و پوشیده می شوند. به طور مثال لباسی که در یک مهمانی دوستانه می پوشید، با یک لباس مجلسی که در عروسی و محیطی رسمی به تن می کنید متفاوت است. لباس های مجلسی معمولاً رسمی‌تر هستند و کمتر از طراحی های عجیب در آن ها استفاده می شود. با این حال بسیاری از لباس های شب با وجود اینکه متفاوت هستند، ریسک بیشتری در هنگام طراحی دارند و می توان ایده های تازه را در آن ها به کار گرفت.

  • طراحی لباس شب می تواند شامل دامن های کوتاه شود اما پیراهن بلند برای لباس های مجلسی از شناخته شده ترین سبک ها می باشد و در این مورد نیز این دو باهم متفاوت هستند. درواقع اصول طراحی لباس مجلسی کاملاً متفاوت هستند و ویژگی های خود را دارند که در نهایت به آن ها حالتی رسمی می دهد.
  • لباس های شب جزئیات پیچیده‌ای دارند که معمولاً نمی توان در طراحی لباس های مجلسی از آن ها استفاده کرد و این هم یک تفاوت لباس شب و لباس مجلسی بسیار مهم می باشد.
  •  یکی دیگر از تفاوت لباس شب و لباس مجلسی  این است که لباس های مجلسی با توجه به اینکه در موقعیت خاصی مانند عروسی ساحلی، تالار و یا نامزدی و غیره استفاده می شوند، از چهارچوب خاصی پیروی می کنند و آزادی طراحی در لباس مجلسی کمتر از لباس شب است.

اگر می خواهید کار طراحی لباس را شروع کنید، نیاز دارید مهارت های لازم را یاد بگیرید وتفاوت لباس شب و لباس مجلسی را کامل بردانید در صورتی که کمی مهارت دارید، می توانید توانایی خود را تقویت کنید. شرکت در کلاس های آموزش آنلاین طراحی لباس از بهترین موقعیت هایی است که می توانید با استفاده از آن طراحی لباس های مجلسی و دیگر لباس ها را یاد بگیرید و به راحتی وارد بازار کار شوید.

کلاس های طراحی لباس هنرآموزی به صورت حضوری و مجازی برگزار می شوند و با شرکت در آن می توانید از 0 تا 100 طراحی لباس را یاد بگیرید. بر اساس آموزش ها هر ترم یک ژوژمان ارائه می دهید و در صورت تائید به ترم های بالاتر می روید و بعد از چند ماه در صورت به دست آوردن امتیاز قبولی، مدرک معتبر و بین‌المللی دریافت می کنید. کیفیت هر دو کلاس در یک سطح است و در کلاس های آنلاین می توانید از پشتیبانی کامل بهره ببرید و سوا لاتتان را بپرسید. درواقع کلاس ها به گونه‌ای هستند که به راحتی می توانید بعد از گذراندن دوره، وارد بازار کار شوید. برای اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *