اندام شناسی در طراحی لباس

اندام هر موجود زنده ای در جهان هستی، توسط خداوند خلق گردیده است تا بتواند وظایف خود را به درستی انجام دهد. به طور کلی اندام های انسان دو حالت دارد که شامل اندام های نرمال و اندام های غیر نرمال می باشد.در اندام شناسی به اندام هایی که دارای طول و عرض متناسب هستند، اندام های نرمال می گویند و اندام هایی که به این شکل نباشند غیر نرمال محسوب می شوند. به طور کلی شناخت انواع اندام ها کمک می کند تا مناسب ترین لباس را ایجاد نمایید. در واقع آشنا بودن با انواع اندام در طراحی لباس و مبحث اندام شناسی در خیاطی، انتخاب لباس های مناسب را راحت تر کرده و حتی در انتخاب نوع طرح پارچه نیز به خیاط ها کمک می کند.

اندام شناسی در خیاطی

همان طور که می دانید، اندام شناسی در خیاطی مهارت بسیار مهمی است که هر خیاط و طراح لباسی باید بلد باشد. انواع متفاوتی از اندام ها در سراسر دنیا وجود دارد و ممکن است هر شخص دارای یک یا چند تیپ اندامی باشد. توصیه می شود جهت انتخاب بهترین پارچه و لباس، با تمام تیپ های اندامی آشنا شده و تمام نکات آموزشی آن را بررسي نمایید. زیرا لباس در تناسب به نظر رسیدن اندام ها نقش به سزایی ایفا می کند. لذا لازم است برای خلق یک لباس مناسب با اندام هر فرد، خیاط بتواند به صورت حرفه ای تیپ های مختلف اندامی را تشخیص دهد. نهایتا الگوی مخصوص هر اندام را رسم نموده و لباس مناسب را طراحی نماید. در ادامه به معرفی انواع تیپ های اندامی می پردازیم.

انواع اندام در طراحی لباس

از دیرباز صنعت مد مورد توجه تمام افراد به ویژه بانوان بوده است. امروزه این صنعت بسیار سریع تغییر کرده و پیشرفت های چشم گیری را به دست آورده است. نکته ای که لازم است در این میان به آن بسیار توجه نمود، سازگاری مد با بدن است. زیرا اندام هر فرد منحصر به خود اوست. یکی از نکات اوليه در اندام شناسي تعیین کردن نوع بدن است. یکی دیگر از نکاتی که در اندام شناسی در طراحی لباس بسیار اهمیت دارد اتصال نیم تنه، کمر و باسن است.

همواره باید توجه داشت که هیچ نوع بدنی از نظر اندام شناسی بدترین و یا برترین بدن نیست زیرا تمام اندام ها خصوصیات و ویژگی های خود را دارد و در هر دوره ممکن است هر کدام از آن تیپ های اندامی خاص، مد شده و در آن زمان بهترین بدن محسوب شوند در صورتی که، این موضوع، به معنای بد بودن سایر تیپ های اندامی نیست. خیاط ها باید همواره این نکته را مد نظر قرار دهند که همه ی تیپ های اندامی دارای دو طیف مخالف و موافق با توجه به سلایق آنها وجود خواهند داشت. برای یک طراحی لباس خوب باید به بحث اندام شناسی در طراحی لباس و انواع فرم بدن مسلط باشید این موضوع یکی از سرفصل های کلاس طراحی لباس هنر آموزی است.

اندام هایی به شکل گلابی

دراندام شناسی این تیپ از اندام ها، شاهد بزرگ تر بودن ابعاد دور باسن نسبت به دور سینه خواهیم بود. در اندام های گلابی شکل به صورت تقریبی اندازه ی دور کمر با اندازه ی باسن یکسان است. افزایش و کاهش وزن در این تیپ اندامی بسیار حائز اهمیت است. زیرا این اختلاف وزن باعث ایجاد تفاوت زیاد بین دور سینه و باسن می شود. علت این اختلاف زیاد به دلیل افزایش بیش از حد سایز دور باسن می باشد. در اندام شناسی در خیاطی و انواع فرم بدن افرادی که اندام هایی به شکل گلابی دارند، کمرشان باریک تر به نظر می رسد. علت این امر پهن تر بودن قسمت پایین تنه و باسن است. در واقع نقطه ی قوت در چنین اندامی دور کمر می باشد. به صورت تقریبی می توان گفت 20 درصد از بانوان اندامی به شکل گلابی و لگن هایی بزرگ تر از نیم تنه ی بالایی دارند.

در اندام شناسی و انواع فرم بدن افرادی که دارای چنین اندامی هستند، باید در انتخاب لباس دقت کرده و به تمام نکات توجه داشته باشند. یکی از نکات مهم در انتخاب لباس در اندام های گلابی شکل عدم استفاده از لباس هایی است که قسمت های پایینی بدن است، به ویژه ران را بزرگ تر نشان مي دهند. توصیه می شود جهت کوچک تر به نظر رسیدن پایین تنه از یک دامن هایی استفاده شود که دارای طرح راه راه و عمودی هستند. برای کوچکتر نشان دادن پایین تنه پیشنهاد می شود از لباس هاي بی آستین استفاده گردد.

همچنین همواره باید توجه داشت که در صورت استفاده از لباس هایی با رنگ های روشن در بالاتنه و رنگ های تیره در پایین تنه، می توان اندام های گلابی شکل را لاغرتر نمایش داد. همچنین استفاده از کفش های پاشنه بلند و لباس هاي طرح دار در بالاتنه برای افرادی که دارای تیپ های اندامی گلابی شکل هستند توصیه می گردد.

انواع فرم بدن

فرم بدن مثلث وارونه

همان طور که از اسم آن پیداست چنین اندام هایی به شکل V هستند و در اندام شناسی و انواع فرم بدن در واقع افرادی که چنین اندامی را دارند، دارای دور سینه ی بزرگ و دور باسن کوچک مي باشند. در چنین اندام هایی بر خلاف اندام های گلابی شکل به علت کوچک بودن اندازه ی دور باسن، باریک بودن کمر به چشم نیامده و نقطه ی قوت برای آن به شمار نمی رود. تیپ اندامی مثلث وارونه بیشتر در آقایان مشاهده می شود. در این نوع اندام خط شانه از خط باسن پهن‌تر بوده و معمولا پا ها بلند و صاف هستند. به طور کلی در افرادی که دارای اندام هایی به شکل مثلث وارونه هستند بالا تنه، کوتاه تر و پهن تر از پایین تنه به نظر می رسد.

همچون سایر تیپ های اندامی افرادی با اندام هایی به شکل وارونه نیز باید نکاتی را برای انتخاب لباس رعایت کنند که در ادامه به آن می پردازیم. یکی از نکات مهم و اولیه در انتخاب لباس برای چنین افرادي استفاده از رنگ های روشن در قسمت پايين تنه است تا قسمت پایینی بدن بیشتر به چشم آید. همچنین توصیه می شود تا از دامن هاي بلند و شلوارهای دم پا گشاد استفاده گردد تا اندام زیبا تر و متناسب تر به نظر رسد. افرادی با چنین تیپ اندامی همواره توجه داشته باشند که برای زیباتر نشان دادن اندام خود بهتر است از انتخاب لباس هاي حلقه ای و بي آستين پرهیز نموده و به هیچ وجه روی لباس خود از کمربند، استفاده ننمايند.

انواع فرم بدن مستطیل

دراندام شناسی و انواع فرم بدن افرادی که دارای اندامی به شکل مستطیل هستند، اندازه ی دور کمر به صورت تقریبی با اندازه ی دور سینه، دور باسن و عرض شانه یکسان است. در چنین افرادی بدون در نظر گرفتن سایز اندام که می تواند لاغر و یا چاق باشد، در هیچ شرایطی اندازه ی کمر باریک به نظر نمی رسد، زیرا شانه‌ها، کمر و باسن به صورت صاف و در یک راستا قرار دارند. به طور کلی حدود 46 درصد از زنان در دنیا اندامی به این شکل یعنی مستطیل دارند و لازم است برای بهتر به نظر رسیدن اندام های خود به تمام نکات مهم و اساسی در انتخاب لباس توجه داشته باشند.

یکی از نکات مهم و کلیدی در انتخاب لباس با توجه به اصول اندام شناسی برای افرادی با چنین اندام هایی، استفاده از لباس هایی است که دارای یقه ی باز هستند این امر باعث ایجاد انحنا و قوس در بدن مي گردد. همچنین بهتر است از لباس هایی با یقه ی هفت و یا کت های بلند، برای زیبا تر به نظر رسیدن اندام ها استفاده گردد. پیشنهاد می گردد برای ایجاد تناسب در اندام هایی به شکل مستطیل از لباس های طرح دار و یا رنگی در قسمت بالاتنه استفاده شود. افرادی که چنین اندامی دارند به دلیل مشخص نبودن کمر، باید از دامن های چین دار استفاده نمایند تا با گودتر به نظر رسيدن کمر اندام خود را متناسب تر جلوه دهند.

اندام هایی به شکل سیب

در اندام هایی که به شکل سیب و یا به عبارت دیگر گرد هستند قسمت نیم تنه از باسن بزرگ تر می باشد. از ویژگی های اصلی چنین اندام هایی بازوهای باریک و شانه های پهن می باشد. در اندام هایی به شکل سیب تمرکز وزن در قسمت میانی و قفسه سینه می باشد. همچنین ممکن است چنین افرادی دارای شکم بزرگ تر و برجسته تر باشند که باعث چاق تر به نظر رسیدن چنین افرادی می باشد. در افرادی که دارای اندام هایی به شکل گرد و O شکل هستند، پاها لاغرتر به نظر رسیده و تمرکز وزن در بالاتنه است. به طور کلی حدود 14 درصد از زنان دنیا دارای اندام هایی به شکل گرد و سیبی شکل هستند و لازم است جهت متناسب تر به نظر رسیدن اندام های خود در انتخاب لباس دقت نموده و نکات کلیدی را رعایت نمایند.

یکی از نکات اولیه و مهم در انتخاب لباس برای چنین افرادی استفاده از لباس هایی با یقه ی هفت است همچنین توصیه می شود برای متناسب تر به نظر رسیدن اندام ها از لباس های تک رنگ استفاده گردد. عدم استفاده از کمربند بر روي لباس، یکی دیگر از نکات مهم در چنین اندام هایی به شمار می رود. پیشنهاد می گردد از لباس هایی با خطوط عمودی و شلوارهاي گشاد استفاده شده تا تناسب اندام ها بیشتر به نظر رسد.

اندام هایی به شکل الماس

در چنین اندام هایی که به شکل الماس می باشند، اندازه ی دور کمر از دور باسن بزرگ تر بوده و دور سینه، دارای اندازه ای کوچک تا متوسط می باشد. از دیگر خصوصیات چنین اندام هایی، ساق پای بزرگ و پهن می باشد. در افرادی با اندام های الماسی شکل، اندازه ی شانه ها کوچک تر از باسن می باشد و لازم است با استفاده از لباس ها و پارچه های مناسب شانه های باریک را برجسته تر و باسن را کوچک تر جلوده داد.

فرم بدن ساعت شنی

در اندام هایی که به شکل ساعت شنی هستند، شانه‌ها به صورت عریض و کمر کوچک و باریک می باشد. در چنین اندام هایی شکل باسن به صورت گرد است. افرادی که چنین اندامی را دارند دارای دور سینه و دور باسن یکسانی هستند. اندام هایی به شکل ساعت شنی در واقع دارای شانه‌های خوش‌فرمی هستند که در کنار قوس های ظریف، هماهنگی کاملی با تمام اندام ایجاد می کند. افرادی با چنین تیپ اندامی به دلیل تناسب اندام می توانند از تمام طرح های لباس استفاده نمایند. به طور تقریبی تنها 8 درصد از زنان در دنیا دارای چنین اندامی هستند. چون این تیپ اندامی در سراسر جهان به عنوان نرمال ترین و خوش فرم ترین تیپ اندامی شناخته می شود لذا از عیوب کمتری برخوردار بوده و برای انتخاب لباس به نکات خاصی نیاز نیست. تنها لازم است برای زیباتر و جذاب تر به نظر رسیدن اندام، از لباس های تنگ تر، شلوارهای جین و جذب و همچنین کمربند بر روی لباس، استفاده گردد.

جمع بندی

اندام شناسی در خیاطی در دوره طراحی لباس، آموزش داده می شود. همان طور که می دانید شناخت انواع اندام در طراحی لباس که يکی از پیش زمینه های اصلی جهت فراگیری دروس طراحي لباس است که در سراسر ایران کلاس هاي آموزشی متعددی برای آموزش آن وجود دارد. هنر آموزی نیز با برگزاری دوره آموزش طراحی لباس که به صورت جامع می باشد به هنرجويان این امکان را مي دهد تا از پایه رشته طراحي لباس را فراگرفته و با بهره مندی از اساتيد برتر در این زمینه، در حرفه خود پیشرفت کرده و در صورت تمايل وارد بازار کار شوند. پس از گذراندن اين دوره در آموزشگاه هنرآموزی، هنرجويان مي توانند بهترين لباس ها را طراحي کرده و با برطرف کردن ايرادهاي موجود تمام اندام ها بهترین نتیجه را کسب نمایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *