انواع فرم صورت

فرم صورت دارای انواع مختلفی است و از آنجایی که هر کدام از آنها نیز آرایش مخصوص به خود دارد. بنابراین ما در این مقاله قصد داریم به توضیح انواع فرم های صورت پرداخته و نکاتی که مربوط به مدل آرایش هر کدام آنها را برای شما شرح دهیم. پس لطفا تا آخر مقاله ما را همراهی کنید.

فهرست مطالب

انواع فرم چهره

به طور کلی فرم های صورت مردانه و زنانه دارای اشکال مختلف هستند. از لحاظ میکاپ صورت چهره ها به فرم های قلبی، گرد، مستطیل، بیضی، مربع و لوزی یاالماسی شکل تقسیم بندی می شوند. حتی به گفته برخی می توان فرم های مثلثی شکل و گلابی را نیز جزو فرم های صورت دسته بندی کرد. با اینکه این فرم از صورت جزو دسته های دیگر از جمله قلبی. یا مثلثی وارونه تقسیم بندی می شود، ولی با اینحال در این مطلب اشاره کوتاهی به آن می نماییم.

اما شش دسته مهم که ابتدا ذکر شد در اصلی ترین انواع فرم چهره و صورت قرار می گیرند، که با شناخت هر کدام از فرم های چهره می توانید یاد بگیرید که چگونه صورت خود را میکاپ کنید و نیز چهره جذاب تری داشته باشید. همینطور شناخت فرم و اشکال مختلف صورت می تواند به شما در میکاپ و آرایش کردن چهره دوستان و آشنایانتان نیز کمک کند. در ادامه شما را با انواع فرم و مدل های صورت زنانه و مردانه آشنا می کنیم.

صورت گرد

افرادی که دارای فرم صورتی گرد هستند، چانه و چهره پری دارند. گونه این افراد برجسته می باشد. برابر بودن طول و عرض فرم چهره گرد کاملا مشخص است. همچنین فرم پیشانی، گونه و فک در تعادل بوده و حالت مدور دارد. برای آرایش این گونه فرم های صورت، چهره باید زاویه دار دیده شود. طوریکه لاغری چهره نمایان شده و چهره را جذاب تر کند.

صورت قلبی شکل

در این چهره پیشانی پهن می باشد. فک زاویه دار و در انتها تیز می شود. افرادی که صورت قلبی شکل دارند، طول و عرض چهره شان با هم برابر است. این چهره ها اغلب مهربان دیده می شوند، و دارای گونه های برجسته ای هستند، که آنها را خندان نشان می دهد. در مورد افراد با فرم صورت قلبی شکل باید گفت که این چهره ها فرم کشیده تری نسبت به صورت های گرد دارند.

صورت الماسی یا لوزی شکل

از بارزترین ویژگی های فرم صورت افرادی به شکل الماسی یا لوزی گونه های پهن آنهاست. این افراد پیشانی تقریبا کوچک تری نسبت به سایر فرم های چهره دارند. از مشخصات دیگر فرم چهره این افراد بلند و کشیده بودن صورت آنها می باشد. دیگر آنکه فک باریک آنها همانند لوزی که در دو انتها کشیده و باریک بوده و در قسمت گونه ها کمی پهن تر می باشد.

صورت بیضی شکل

صورت این افراد کشیده می باشد. طوریکه این کشیدگی و بلند بودن فرم صورت در همه جا به یک اندازه و متناسب است. پهنی فرم چهره بیضی شکل نیز در تمام قسمت های پیشانی، گونه، و فک متعادل است، و برجستگی گونه با دیگر اجزای صورت هماهنگ می باشد. همینطور فرم های صورت بیضی شکل دارای فک منحنی است که به جذابیت چهره این افراد می افزاید.

صورت مستطیلی شکل یا کشیده

فرم های چهره مستطیلی شکل از لحاظ ظاهری شبیه فرم های بیضی شکل هستند. با این تفاوت که افراد با چهره های مستطیلی شکل صورتشان از پهنی بیشتری برخوردار است. دیگر آنکه این افراد فک پهنی دارند و طول صورتشان نیز بلند می باشد. همینطور برجستگی گونه و پیشانی و فک در صورت این افراد متعادل است.

فرم صورت مربعی شکل

افراد با فرم چهره مربعی شکل همانند اضلاع مربع طول و عرض صورتشان با هم برابر است. همینطور فک پهن و قوی دارند، و به همان نسبت پیشانی شان نیز پهن و عریض می باشد. به طور کلی افراد با چهره مربعی شکل تمام قسمت های گونه و پیشانی و فک شان از لحاظ برجستگی و عریض بودن همانند فرم صورت های مستطیلی شکل متعادل است.

صورت مثلثی شکل یا گلابی

این دسته از افراد صورتی شبیه گلابی دارند. در فرم مثلثی شکل فک پهن و پیشانی باریک به نظر می رسد. چهره این افراد زاویه دار و گونه ها استخوانی می باشد، که به نسبت فرم های دیگر غیر معمولی تر به چشم می آید. با اینحال اینگونه فرم صورت نیز جذابیت های خاص خود را دارد و می توان با آرایش مختص اینگونه فرم و شکل صورت آن را خاص و جذاب تر نیز نشان داد.

راه های تشخیص فرم صورت

روش های مختلف و ساده ای برای تشخیص فرم چهره وجود دارد که همه آنها به طور کامل در کلاس آموزش میکاپ به شما آموزش داده خواهد شد. می توانید با توجه به این روش ها فرم چهره خود را تشخیص دهید و بتوانید به راحتی صورت خود را آرایش و میکاپ کنید. ساده ترین روش این است که یک آینه بردارید، و به صورت خود در آینه نگاهی بیندازید. آینه ای که اندازه آن از صورتتان بزرگتر باشد را انتخاب کرده و بر روی دیوار نصب کنید. سپس به اندازه یک دست از آینه فاصله بگیرید ( فاصله شما از آینه باید طوری باشد که کلیت صورت خود را در آن ببینید). با استفاده از یک مداد لب یا مداد چشم قابل پاک شدن خطوط دور صورت خود را بکشید.
این خطی که با مداد کشیده اید، فرم صورت شما را مشخص می کند. شاید این کار به نظر سخت بیاید، ولی شما می توانید با مدل موها و نوع عینکی که برای خود انتخاب می کنید متوجه شوید فرم چهره شما چه شکلی است.

تشخیص فرم چهره از روی اصلی ترین قسمت های صورت

یکی از اصلی ترین راه ها برای تشخیص فرم و شکل صورت توجه به قسمت های برجسته و پهن صورت از جمله فک، پیشانی و گونه ها و طول صورت می باشد. شناخت این قسمت ها به شما کمک می کند تا بهتر بتوانید شکل صورت خود را تشخیص دهید. در زیر به نکات مربوط به شناخت انواع قسمت های صورت ( فک، طول چهره و پیشانی و غیره) اشاره می کنیم.

تشخیص انواع فک های صورت

به طور کلی همه افراد دارای سه نوع فک می باشند، که با توجه به نوع فک هر کدام از افراد می توان نوع فرم صورت آنها را تشخیص داد. فک مدور یا منحنی، فک زاویه دار و فک گوشه دار انواع آن هستند.

فک مدور یا منحنی

معمولا فک های دایره ای یا منحنی دار را به فرم های صورت گرد یا بیضی شکل نسبت می دهند. این نوع فک ها هیچ گونه زاویه و یا گوشه ای ندارد.

فک زاویه دار

هر گاه فک شما حالت نسبتا باریکی داشته باشد، فرم چهره شما قلبی یا مثلثی وارونه است. این فک حالت زاویه دارد و تیز می باشد.

فک گوشه دار

افراد با فک های گوشه دار صورت پهنی دارند. این فک ها اغلب در صورت های مستطیل و یا مربعی شکل است. اما اگر فک شما باریک تر و حالت گوشه دار نیز دارد، احتمالا فرم چهره شما قلبی یا مثلث وارونه و نیز الماسی یا لوزی می باشد.

شناخت فرم چهره با وسیع ترین قسمت های صورت

پیشانی در فرم های مستطیل و گرد و قلبی پهن است. اما اگر پیشانی شما پهن باشد ولی به سمت چانه شما زاویه دار شده است، به احتمال قوی فرم چهره ای قلبی شکل یا مثلث وارونه دارید. برای گونه ها، چنانچه استخوانی و یا پهن تر از دیگر قسمت های صورتتان باشد، و به سمت چانه نیز باریک می شود، شما احتمالا صورتی با فرم و شکل الماسی یا لوزی دارید. اگر فک شما نیز پهن تر از بقیه قسمت های صورتتان باشد، شما دارای فرم صورت مستطیلی شکل هستید. در صورت های به شکل مربع و دایره و یا بیضی، پیشانی، فک، گونه ها به طور کلی با هم متوازن و متعادل هستند.

بیشتر بخوانید: انواع پوست و نحوه مراقبت از آن

شناخت طول چهره

روش ساده ای که می توانید به وسیله آن نیز نوع فرم صورت خود را تشخیص دهید، شناخت و اندازه گیری طول چهره است. به این صورت که یک خط فرضی را زیر چشم های خود به طور افقی تصور کنید. از بالای سر به طور عمودی نیز خطی تا وسط بینی و چانه بکشید. چنانچه نسبت خط عمودی به افقی یک به یک یا برابر بود، چهره شما یکی از سه حالت مربع، گرد و یا قلب می باشد. اما اگر نسبت خط عمودی به خط افقی فرضی یک و نیم برابر بیشتر باشد، فرم چهره تان احتمالا بیضی است، که اغلب مردم دارای چنین فرمی در صورتشان هستند. چنانچه خط عمودی خیالی یک و نیم برابر بیشتر از خط افقی باشد، فرم چهره تان مستطیلی و یا کشیده می باشد.

روش اندازه گیری دقیق فرم صورت

اگر از هیچ یک از روش های گفته شده نتیجه ای نگرفتید، می توانید روش اندازه گیری دقیق را برای تشخیص فرم چهره تان امتحان کنید. به این صورت که با یک متر و قلم و کاغذ، جلوی آینه ایستاده و عرض بزرگ ترین قسمت های پیشانی، چانه و طول صورت ( یعنی از قسمت پیشانی تا چانه) را اندازه گیری کنید. با یادداشت کردن و مقایسه اندازه ها می توانید فرم چهره خود را به دست آورید. به این صورت که اگر عرض صورت شما از طول آن بیشتر باشد صورت شما به احتمال قوی مربعی و یا گرد است. البته اگر خطوط گرد باشد صورت فرم گرد و اگر خطوط زاویه دار، فرم صورت مربعی شکلی دارید. در مورد صورت های بیضی و قلبی نیز چنانچه طول صورت از عرض آن بیشتر ( حدود دو سانتی متر بیشتر) باشد، و خطوط چانه گرد و منحنی صورتتان بیضی شکل و اگر خطوط چانه تان زاویه دار باشد صورت شما قلبی شکل است.

نکات مربوط به آرایش فرم های مختلف صورت

انواع فرم چهره

اکنون که با نحوه تشخیص فرم صورت آشنا شدید. می توانید با توجه به نوع شکل صورت و فرم چهره ای که دارید، از آرایش زیبا و جذاب تری بر روی صورت خود برخوردار شوید.

آرایش مو و صورت گرد

بهتر است ابروها در صورت گرد زاویه دار شوند. همینطور از زدن رژگونه بر روی سیب گونه نیز خودداری گردد. بلکه رژگونه را زیر گونه ها کشیده و تا شقیقه ادامه دهید.
برای آرایش موها نیز بهتر است از کوتاه کردن موها تا بالای چانه خودداری کنید. موهای جلوی سر را نیز چتری کوتاه نکرده و موها را بلندتر از چانه قرار دهید. زیرا این کار باعث می شود، صورت کشیده تر و جذاب تر دیده شود.

آرایش مو و صورت قلبی شکل یا مثلثی وارونه

متعادل کردن صورت قلبی شکل بسیار ساده است. با اینکه داشتن گونه های برجسته در افراد دارای فرم قلبی شکل یکی از امتیازات این فرم چهره محسوب می شود که جذابیت خاصی را به آنها بخشیده است.

در این فرم چهره ها ابروها نباید زاویه دار اصلاح شوند، و بهترین شکل ابرو مدل صاف است.
مدل مو نیز نباید خیلی کوتاه مردانه و یا چتری حجیم و یا دم اسبی های کلفت باشد. همچنین می توانید برای جذاب تر شدن ریشه موها را تیره و پایین آنها را روشن تر کنید.

به دلیل آنکه در این نوع صورت قسمت پیشانی پهن تر از قسمت پایین صورت است، بنابراین بهتر است پیشانی را برای متعادل سازی تیره نمایید.

برای افرادی که پوست تیره دارند، کرم پودر هم رنگ چهره مناسب است. اما برای افراد با پوست سفید بهتر است کرم پودر دو درجه تیره تر انتخاب شود. همین طور برای زدن رژگونه دو انگشت از لبه بینی فاصله گرفته و برس را تا امتداد گوش بکشید.

آرایش صورت و موی فرم چهره مستطیلی شکل یا کشیده

این صورت به دلیل کشیدگی، نیاز به کرم پودرهای روشن تری دارد تا صورت حالت پری دیده شده و از کشیدگی آن کم شود.
حتی اگر پوست تیره ای دارید انتخاب روشن ترین کرم پودر می تواند صورت شما را حالت شفاف تر و جذاب تری نشان دهد. برای گونه ها نیز بهتر است سایه روشنی از کرم پودر تیره را به روی گونه های خود بکشید.

همینطور برای کم شدن کشیدگی صورت قسمت بالای پیشانی و چانه را با کرم پودر تیره محو کنید.

ابروها در این فرم از صورت باید به طور افقی با انحنای کم باشد، تا صورت فرم بیضی دیده شده و از کشیدگی آن کم شود. همینطور دم ابروها را نباید زیاد طولانی کنید، زیرا این کار باعث پژمرده شدن و بد فرم دیده شدن صورتتان می شود.
برای آرایش مو نیز بهتر است، از پوژ و جمع کردن موها در بالای سر خودداری کنید، زیرا صورتتان را کشیده تر نشان می دهد.
موهای کوتاه به شرط آنکه زیر چانه تان بیاید، و فرق کج باز کنید می تواند برای شما مناسب باشد. اما اگر موهایتان بلند است، فرق وسط مناسب تر است، و آنها را روی شانه هایتان بریزید. در صورتی که تمایل به بستن موهای خود دارید، می توانید به حالت شل در پشت سرتان آن را جمع کنید و ببندید.

شما باید مدل موهایی انتخاب کنید که صورتتان را حجیم و پهن تر نشان دهد. همینطور موهای فر کرده به شما بیشتر از موهای لخت می آید.

آرایش صورت و موی فرم مربعی شکل

برای آرایش ابروی این مدل از فرم چهره باید ابروها کمی قوس دار با طول ابروی کمی زیاد باشد تا صورت از حالت مربعی در آمده و کشیده تر دیده شود.

مدل موها نیز در این فرم صورت باید در کنار سر یا جلوی صورت با موهای بلند پوشانده شده تا عریض بودن فک و همچنین پهن بودن گونه ها را بپوشاند. بهترین مدل مو برای اینگونه فرم های چهره مدل باب لیر است.

همینطور بهتر است کناره های پیشانی، گیجگاه و زیر چانه ها را با پودر برنزه محو کنید و روی خطوط فک نیز بکشید.

برای رژگونه نیز برس را روی برجستگی گونه ها بکشید. برای هایلایت زدن هم بهتر است برس را به فرم C روی برجستگی گونه و استخوان گونه کشیده تا قسمت میانی صورت عریض تر شده و به فرم گرد نزدیک تر شود.

آرایش صورت و موی فرم چهره بیضی شکل

افراد با فرم های چهره بیضی شکل می توانند هر نوع و مدل ابرو که مناسب است و به صورتشان می آید را انجام دهند.

این افراد به دلیل آنکه صورتشان از لحاظ طول و عرض متعادل است، بنابراین برای زیباتر کردن آن می توانید با استفاده از یک برس گرد و پودر برنزه کننده مات یا مخملی زیر برجستگی استخوانی گونه بکشید و تا مرکز صورت و روی گونه ها امتداد دهید.

برای رژگونه نیز زیر قسمت استخوانی گونه تا برجستگی استخوان گونه را بکشید. روی بینی، بالای لب، استخوان زیر ابرو و چانه ها و همینطور استخوان برجستگی گونه ها را هایلایت کرده تا براق دیده شوند.

خوشبختانه در این فرم صورت انواع مدل موها و آرایش را می توانید برای صورت به کار ببرید، و هر مدلی متناسب با سلیقه و نظرتان به شما می آید. اما بهترین مدل مو برای افرادی که دوست دارند موهایشان کوتاه باشد، باب کوتاه و برای موهای بلند مدل لیر یا لایه ای بلند می باشد.

آرایش مو و صورت الماسی یا لوزی شکل

برای آرایش صورت افرادی که صورت لوزی شکل یا الماسی دارند، بهترین متعادل سازی این است که زاویه های صورت را در قسمت گونه ها کانتور کنید، زیرا قسمت های نزدیک گونه عرض بیشتری دارند.

همینطور بهتر است برای برجسته سازی قسمت های پیشانی، چانه و امتداد پل بینی را نیز هایلایت کنید. از رنگ های متنوع برای رژیم لب خود استفاده نمایید.
همچنین برای آرایش موهای خود، مدل هایی را انتخاب کنید که گونه هایتان را بپوشاند. برای این کار باید برش های لایه ای بلند و متوسط را در جلوی صورت، قسمت هایی که گونه ها پهن و عریض بوده بپوشانید. اینگونه قسمت های پهن کنار صورتتان باریک تر نشان داده می شود.

برای نشان دادن فک تیزتر که اینگونه فرم صورت را جذاب تر نشان می دهد، می توانید مدل موی خود را باب لیر انتخاب کنید.

ابروها در فرم لوزی یا الماسی شکل قوس دار یا منحنی مناسب ترین مدل است. برای این فرم چهره باید از مدل ابروی خیلی تیز، یا هلالی و صاف خودداری کرده و فرم طبیعی آبرو را دنبال نمایید.

آرایش مو و صورت مثلثی شکل یا گلابی

در این فرم چهره به دلیل آنکه خط چانه و قسمت پایینی صورت پهن تر از سایر قسمت های صورت است. بنابراین باید مدل مویی را انتخاب کنید که این عدم تعادل را جبران کند. مدل موهای پیکسی با چتری بهترین فرم موها برای این شکل از صورت ها می باشد.

برای کشیده شدن حالت صورت بهتر است که قسمت های پایینی صورت با کرم پودر و یا پودر برنزه محو شود. همینطور آرایش چشم غلیظ می تواند توجه را از قسمت های پایینی صورت به قسمت های بالایی بکشند، و اینگونه چهره جذاب تر به نظر می رسد.

فرم صورت مردانه

انواع فرم صورت مردانه

فرم صورت مردانه نیز همانند فرم های چهره زنانه اقسام گوناگونی دارند. برخی آقايان نیز به دلیل ناآگاهی و عدم شناخت فرم های صورت گاهی به یک مدل مو و یا ریش در صورت خود بسنده می کنند.

بنابراین می توان انواع مختلف مدل مو را برای فرم های مختلف صورت در آقايان در نظر گرفت که آنها را جذاب تر می کند.

مدل مو و ریش برای فرم های صورت لوزی شکل

 • انتخاب موهای پرچم و لایه لایه مثل چتری لایه لایه، خروسی، فرق کج به سمت بالا، شانه شده بافت دار به بالا و….
 • گذاشتن مقداری ریش برای کاهش تیزی چانه

مدل مو و ریش برای فرم های صورت بیضی

 • انتخاب مدل های محو و ریز کوتاه، پمپادور، خامه ای، بافت دار به سمت عقب، تیغ تیغی، بالای سر پرپشت تقارن را در صورت ایجاد می کند.
 • از گذاشتن موهای چتری بر روی پیشانی خودداری کنید.
 • گذاشتن ریش کاملا اختیاری است.

مدل مو و ریش برای فرم های مثلثی شکل

 • مدل موهای بافت دار با طول متوسط رو به بالا، چتری کج و تیز و موهای شلخته
 • اجتناب از محو و کوتاه کردن موهای کنار سر
 • به دلیل برجستگی فک ترجیحا ریش ها تراشیده شود

مدل مو و ریش برای فرم های صورت مستطیلی شکل یا کشیده

 • برای حجیم نشان دادن موها بهتر است موهای کنار سر کوتاه نشود.
 • مدل های فرق کج، موهای شانه شده به سمت بالا، و سایر مدل های نسبتا حجیم در قسمت بالا برای این فرم صورت ها مناسب است.
 • برای جلوگیری از به نظر رسیدن صورت کشیده، موهای بالا کوتاه شود.
 • انتخاب ریش صورت این افراد را کشیده تر نشان می دهد.

مدل مو و ریش برای فرم چهره مربعی شکل

 • مدل های زیر کوتاه، کاملا کوتاه و ملوانی و غیره تا بلند که در قسمت بالا حجیم ترند مناسب است.
 • انتخاب ته ریش برای آنکه تیزی چانه ملایم تر دیده شود

مدل مو و ریش برای فرم صورت گرد

 • مدل های حجیم و بلند همانند خروسی، فرق کج به سمت بالا، تیغ تیغی، بالا خامه ای، شانه شده بافت دار، و مدل های بالای سر پرپشت برای این افراد مناسب می باشد.
 • این فرم چهره نیازی به ریش ندارد. در صورت تمایل، گذاشتن ریش کامل مربعی فک را زاویه دار می کند.

نکته پایانی

دسته بندی گوناگونی برای انواع فرم های صورت وجود دارد که در این مقاله به رایج ترین آنها اشاره شد. شما می توانید با انواع روش های تشخیص صورت فرم خود را با توجه به آنچه که هستید میکاپ و آرایش کنید. اما باید بدانید لزوما شناخت این قوانین دلیل بر صحیح آرایش کردن شما نیست. بلکه شما می توانید با امتحان کردن روش های جدید و نوع و سبک میکاپ دلخواهتان و آنچه که به شما می آید را خود انتخاب کنید. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید، و این مطلب توانسته باشد اطلاعات کافی در مورد انواع فرم صورت را در اختیارتان قرار دهد.

این مطلب برایتان مفید بود؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *